Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan “İş birliğimizi ‘eşit ortaklık ve kazan-kazan’ temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtaya yönelik üstenci, nobran, buram buram oryantalizm kokan bakış açılarını daima reddettik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ilişkin bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2008’de İstanbul’da, 2014’te Malabo’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin üçüncüsüne İstanbul’da ev sahipliği yaptık. 38 ülkenin katılımıyla, hamdolsun, başarılı bir şekilde tamamladığımız zirve marjında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız
2005’te 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız bu yıl itibarıyla 43’e ulaştı

2005 senesini “Afrika Yılı” ilan ederek, kıtayla ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“İş birliğimizi ‘eşit ortaklık ve kazan-kazan’ temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtaya yönelik üstenci, nobran, buram buram oryantalizm kokan bakış açılarını daima reddettik. 2008 yılında Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduk. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 2020 yılında 25,3 milyar doların üzerine çıkardık. 2021’in ilk 11 ayındaki ticaretimizde 30 milyar doları yakaladık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık. 2005’te 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız bu yıl itibarıyla 43’e ulaştı. Ankara’da 10 Afrika ülkesinin büyükelçiliği varken bugün 37’inci dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğimizi Somali’de açtık. Türkiye burslarımızdan yararlanan Afrikalı öğrencilerin sayısı 14 bini aştı. Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine 50 ziyaret gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerde her türlü zorluğa rağmen yılmadan çalışan, ter döken, hayata umutla sarılan mütevekkil insanlar gördüm. Afrikalı kardeşlerimizin gayreti, mücadelesi ve azmine daima büyük bir saygı ve hayranlık duydum.”

Ülkelerimiz arasında çok ciddi iş birliği potansiyelinin var olduğunu görüyoruz

“Dünya 5’ten büyüktür bayrağı altında yürüttüğümüz mücadeleyi sadece kendimiz için değil Afrikalı kardeşlerimiz için de veriyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımlarını şöyle tamamladı:

“Artık birbirimizi daha yakından tanıyor, samimiyetimizi biliyor, ülkelerimiz arasında çok ciddi iş birliği potansiyelinin var olduğunu görüyoruz. Bir Afrika atasözünde ‘Bugün yaptığımız her şey tarihe kazınır’ denilmektedir. İnşallah biz de bugün yaptığımız işler ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız.”

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu