Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mısır halkıyla birlikteliğimizi yeniden kazanma gayreti içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Üsküdar’daki Hazreti Ali Camii’nde kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin “Geliştirilen aşılar insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır, demiştiniz. Siz de ‘Tüm ülkelerin kullanım imkanı için üretilen aşıların formülü açıklansın.’ önerisine katılıyor musunuz? sorusuna karşılık Erdoğan, ilmin tüm insanlığın ortak malı olduğuna ve ilimde kıskançlığın olmayacağını söyledi.

Erdoğan, “Bu konuda da hele hele insanlığın sağlığıyla alakalı böyle bir konuda ‘Bunu biz öğrettik, dolayısıyla kimseye vermeyiz.’ gibi bir mantık, anlayış yanlış bir yaklaşımdır. Onun için de biz nasıl ki Çin aşısıyla sürece başladık, bunun dışında Almanların ürettiği, ki bir Türk olan Uğur Beylerin eşiyle beraber üretmiş oldukları aşıdan aynı şekilde istifade ediyoruz. Şimdi de Rus aşısı Sputnik ile alakalı olarak Sayın Putin’le görüşmelerimizi yaptık, oradan da çok ciddi oranda bir aşı ülkemize alacağız ve daha sonra da Türkiye’de ortak üretime gireceğiz. Böyle bir durum söz konusu. Kaldı ki ülkemizde de şu anda ciddi, yoğun bir çalışma var. Eylül-ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız bu çalışmayla da yerli aşımızı inşallah yapacağız. Biz bunları da sadece ülkemizde kullanmak değil, tüm dünyada nereden bir talep varsa hepsiyle de paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk.” dedi.

“Mısır halkını zorla, Yunan halkıyla birlikte görmek bizi üzer”

Mısır-Türkiye görüşmelerine ilişkin bir soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Mısır halkına yönelik tavrımız çok olumlu. Mısır halkıyla Türk milletinin tarihe dayalı bir birlikteliği var. Onun için de bir düşman kardeşler olarak değil, dost olarak Mısır halkıyla tarihten gelen birlikteliğimizi yeniden kazanma gayreti içindeyiz. Mısır halkını zorla, Yunan halkıyla birlikte görmek bizi üzer. Onlarla dayanışma içinde olmaları bizi üzer. Yeni süreç başladı. Bu süreç içinde önce istihbarat örgütlerimiz, sonra Dışişleri Bakanlığımız mensupları görüşmelere başladı. Bunu genişleterek devam ettireceğiz.”

“Milletin kabul edeceği bir anayasa çıkarmak istiyoruz”

MHP’nin yeni anayasa çalışmalarına da değinen Erdoğan, Devlet Bahçeli ile yaptıkları görüşmelerin olduğunu hatırlatarak bu görüşmelerde bir çok meseleyi görüştüklerini ifade etti.

Erdoğan, “Yeni anayasa konusunu da görüştük. Hazırlıklarımızı kendileriyle paylaşacağımızı da konuştuk. Onlar hazırlıklarını gönderdiler. Bizim hazırlıklarımız da bitmek üzere, kendilerine takdim edeceğiz. Bunlar üzerinde ortak bir çalışma yapacağız. Muhalefete de takdim edeceğiz, STK’larla da görüşeceğiz. Milletin kabul edeceği bir anayasa çıkarmak istiyoruz.” diye konuştu. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu