Ülke genelindeki denetimlerde aranan 859 şahıs yakalandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde okul çevreleri ve servis araçlarına yönelik eş zamanlı denetim gerçekleştirildiğini belirtti.

EGM, 12 bin 803 karma ekipten oluşan 41 bin 815 personelin katılımıyla ülke genelinde eş zamanlı uygulama gerçekleştirildiğini açıkladı.

Çocuk ve gençleri başta kumar olmak üzere her türlü suçtan uzak tutmak ve korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, park-bahçeler ve oyun salonlarını denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla eş zamanlı olarak “Okul Çevreleri ve Servis Araçlarına” yönelik uygulama gerçekleştirildi.

135 okul servis aracı trafikten men edildi

21 bin 896 okul servis aracı denetlendiği bildirilen açıklamada, denetimlerde 332 servis aracına “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, 12 servis aracına “Yayalara İlk Geçiş Hakkı Vermemek” ihlalleri başta olmak üzere toplam bin 50 araç ve sürücüsüne idari para cezasının uygulandığı belirtildi. Ayrıca eksikliği tespit edilen 135 okul servis aracının da trafikten men edildiği ifade edildi.

28 ticari taksi trafikten men edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge doğrultusunda, ticari taksilere yönelik de denetim gerçekleştirildi. 6 bin 999 ticari taksinin denetlendiği uygulamada, 203 ticari taksiye cezai işlem yapılırken 28 ticari taksi trafikten men edildi.

104 iş yeri hakkında idari işlem yapıldı

Uygulamalarda 24 bin 550 okul çevresi olmak üzere ülke genelinde bulunan 34 bin 972 umuma açık yer (kahvehaneler, kıraathaneler, kafeler, internet ve oyun salonları, iddia ve ganyan bayileri, içkili yerler vb.), park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve açık/paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler denetlendi. Bu denetimlerde 104 iş yeri hakkında idari işlem yapıldı.

Çeşitli suçlardan 859 aranan şahıs yakalandı

Denetimlerde ayrıca 6 FETÖ/PDY, 26 uyuşturucu suçları, 5 cinsel suçlar, 48 yaralama, 36 hırsızlık, 22 dolandırıcılık, 15 tehdit, 10 hakaret, 507 yoklama kaçağı-bakaya ve 184 diğer suçlardan olmak üzere toplam 859 aranan şahıs yakalandı. Ayrıca 19 kayıp çocuk bulundu. (İLKHA) 

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu