“Kimlik numarasına kısıtlama” hizmetinden 4,5 milyon kişi yararlandı

e-Devlet Kapısı üzerinden uygulamaya konulan kimlik numarasına kısıtlama koyabilme hizmetini, 4 ayda 4,5 milyondan fazla kişi kullandı.

e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı kullanıcı sayısı 59 milyonu aştı.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden başlatılan şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak/yetkili olacak kişinin bilgilerinin kimlik numarası ile sorgulanması hizmeti de e-Devlet Kapısı’nda sisteme eklendi.

30 Aralık 2021’de uygulamaya giren “şirket veya ticari işletmelerde ortak/yetkili olunmasının engellenmesine yönelik kısıtlama işlemleri” hizmetini 4 ayda 4,5 milyondan fazla vatandaş kullandı.

Bu hizmetle kişinin bilgisi ve izni dışında bir şirkete ortak ya da yetkili olarak eklenmesinin önüne geçiliyor. Çalıntı ya da sahtecilik durumlarında kişilerin iradeleri dışında bir şirkete/işletmeye ortak/yetkili olarak eklenmesinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine gitmesine gerek kalmıyor.

Vatandaşlar, e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaralarına kısıt koyabiliyor ya da aynı hizmeti kullanarak konulan kısıtlamayı kaldırabiliyor.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu