Hububat bakliyat ihracatçısının 2021 hedefi 8,5 milyar dolar

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Kurulu Mahsum Altunkaya Başkanlığında toplanarak yılın ilk 6 aylık sürecinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarıyla sektörel sorunları masaya yatırdı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, Türkiye genelinde yılın ilk 6 aylık sürecinde 4 milyar 155 milyon dolarlık hububat bakliyat  ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Altunkaya, bu ihracatın bir milyar 214 milyon 635 bin dolarlık bölümünün ise Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

212 ülke ve serbest bölgeye Türkiye’den 4 milyar 155 milyon dolarlık hububat bakliyat ihracatı yapıldığını belirten

“Türkiye’den 8,5 milyar dolarlık sektörel ihracat gerçekleştireceğimize inanıyoruz”

2021 yılının ilk 6 aylık sürecinde Türkiye genelinden 212 ülke ve serbest bölgeye hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Altunkaya, “Yılın ilk 6 ayında Türkiye genelinden 4 milyar 155 milyon dolarlık hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirilirken Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise haziran ayında 237 milyon 166 bin dolar, yılın ilk altı aylık döneminde ise bir milyar 214 milyon 635 bin dolarlık ihracata imza atıldı. Yıl sonunda Türkiye genelinden 8,5 milyar dolarlık sektörel ihracat gerçekleştireceğimize inanıyoruz.” dedi.

“Dünyanın gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli rol üstleniyoruz”

Türkiye’nin yılın ilk 6 aylık diliminde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerindeki ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 artarak, 4 milyar 155 milyon 643 bin dolarlık ihracata imza attığını bildiren Altunkaya, “Dünyanın gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli rol üstlenen Anadolu toprakları, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki başarılarıyla dikkati çekiyor.  Türkiye’nin önemli ihraç kalemleri arasında yer alan sektördeki ihracatçılar, sınırları aşan çalışmalarıyla her geçen gün ticaretlerine yeni pazarlar kazandırırken, mevcut pazarlarındaki paylarını arttırıyor.” ifadelerini kullandı.

“Güneydoğulu ihracatçılar en fazla makarna, un ve bitkisel yağlar ihraç etti”

Covid-19 salgınına rağmen küresel anlamda sektördeki ihracatını artıran Türkiye’nin yılın ilk yarısında ihracatını gerçekleştirdiği 4 milyon 972 bin 430 ton üründen 4 milyar 155 milyon 643 bin dolar kazandığına işaret eden Altunkaya, “İhracatçılar, geçen yılın aynı dönemine oranla değerde 11-12 miktarda ise 19,7 büyüme kaydetti. Bu dönemde bisküvi-pastadan 582 milyon 603 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye, bitkisel yağ ihracatında ise 555 milyon 313 bin dolar, buğday unundan ise 492 milyon 898 bin dolarlık ihracata imza attı. Aynı dönemde Güneydoğulu ihracatçılarımız ise 168 ülkeye toplam bir milyar 214 milyon 635 bin dolarlık ürün ihracatı gerçekleştirirken bölgeden en fazla makarna, bitkisel yağlar, buğday unu, bisküvi-pasta, kakaolu ürünler, margarin, irmik, şeker ve şekerli mamuller, yağlı tohumlar ve mamulleri, bulgur, yemler mercimek, nohut, baharat çeşitleri, zeytinyağı ve türevlerinin yanı sıra fasulye ihracatı yapıldı.” dedi.

“Sektörün en faza ihracatı Irak’a”

Söz konusu süreçte 212 ülkeye ve serbest bölgeye sektörel ürünler ihraç eden Türkiye’nin en fazla ihracatını 656 milyon 364 bin dolarla Irak olduğunu da ifade eden Altunkaya, “Türkiye en fazla ihracatını 656 milyon 364 bin dolarla Irak’a gerçekleştirirken bu ülkeyi 272 milyon 8 bin dolarla Suriye ve 236 milyon dolarla ABD takip etti. Suriye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101,4 yükseldi. İhracatçı birliklerine göre en fazlı ürünün ihracatını bir milyar 210 milyon 717 bin dolarla GAİB üyesi firmalar sağladı.” şeklinde konuştu.

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün Türkiye ihracatı açısından çok önemli olduğunu belirten Altunkaya, özelikle Covid-19 salgınıyla gıda ihtiyacı konusundan hububat ve bakliyat sektörünün öneminin dünyaca anlaşıldığını ifade etti.

Altunkaya, Türkiye’nin sektörde geçen yıl 7 milyar dolar üzerinde ihracat yaptığına dikkati çekti.

Hububat bakliyat ihracatçısının yıl sonunda hedefi 8,5 milyar dolar

Sektörün başarılı bir yıl geçirdiğini dile getiren Altunkaya, “2021 yılının ilk 6 ayında 4 milyar 155 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yıl sonunda hedefimiz 8,5 milyar dolar bandında bir ihracatını gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Covid-19 salgınıyla birçok ülkede sorunlar yaşandı. Ülkemizde sektörümüzde hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığımızın girişimleriyle tarıma daha çok yatırım yapıldığını ve desteklendiğini hepimiz şahit olduk. Bundan sonra bu desteklerin devam etmesini istiyoruz. Malum biliyorsunuz dünyada ve ülkemizde kuraklıklar ciddi bir şekilde boy gösteriyor. Kuraklık ve sulamayla ilgili çiftçilerimizi desteklemek gerekiyor.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu