Depremzedelere ekonomik destekler

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin 11 ilinde yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin yaralarının sarılması amacıyla, şirketler ve vatandaşlara yönelik bazı ekonomik adımlar attı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin 11 ilinde yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin yaralarının sarılması amacıyla, şirketler ve vatandaşlara yönelik bazı ekonomik adımlar attı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı depremzedeler için bir dizi adımı hayata geçirdi.

Buna göre depremden zarar gören her aileye 10 bin TL, taşınanlara ise 15 bin TL yardım ödemesi yapılıyor. Kiracılara aylık 3 bin TL, ev sahiplerine ise aylık 5 bin TL kira ödemesi gerçekleştiriliyor.

Deprem bölgesindeki illere kendi araçları ile giden vatandaşların yakıt masrafları karşılanıyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarının acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 100 bin TL’lik nakdi yardım veriliyor.

Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından, depremzedelere 3 ay süreyle un ve benzeri gıda maddeleri hibe edilecek.

Deprem bölgesinde vergi beyanname ve bildirim verilme süresi 15 Ağustos’a, bundan kaynaklanan vergilerin ödeme süresi ise 31 Ağustos’a uzatıldı.

Deprem bölgesinde bulunan borçluların vergi dairelerine olan borçları faiz alınmaksızın azami 24 ay süreyle taksitlendirilecek.

Bölgede kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulaması devreye alındı, işten çıkarmalar yasaklandı.

Deprem nedeniyle işleri veya işletmesi zarar gören esnaf ve sanatkârlara Halk Bankasınca kullandırılan Hazine faiz destekli kredi ödemeleri 6 aylığına faizsiz olarak ertelenecek.

12 ay ödemesiz 60 ay vadeli Deprem Bölgesi İşletme Giderleri Destek Paketi ile 36 ay ödemesiz 120 ay vadeli Deprem Bölgesi Yatırım Destek Paketi devreye alındı.

Afetten etkilenen çiftçilerin Hazine faiz destekli kredileri 1 yıl süreyle faizsiz ertelendi.

Çiftçilere, her bir büyükbaş (sığır, manda) hayvanı için 500 TL, küçükbaş (koyun, keçi) hayvanı için de 50 TL yem desteği sağlandı.

Deprem bölgesindeki çiftçilere mazot ve gübre destekleri ayni vermek yerine nakdi olarak ödenecek.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu