Afganistan Başbakanı Molla Ahund: Gıda krizi bizden önceki yönetimden kalma

​Afganistan Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund, ülkedeki mevcut gıda krizinin daha önceki yönetimde ortaya çıktığını belirterek insanların can ve mal güvenliğini sağlayacaklarını söyledi.

Afganistan Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund, Afganistan Ulusal Radyo ve Televizyonu üzerinden canlı yayında sesli olarak halka seslendi.

Ahund, “Afganistan’ın İslam Emirliği, yükümlülüklerini yerine getirmeye kendini adamıştır. Şu anda iktidarımız kurulmadan önce de var olan açlık ve yüksek fiyatlarla karşı karşıyayız. Yakında tüm zorluklarla başa çıkacağız. Afgan halkının can ve mal güvenliğini sağlayacağız.” dedi.

Taliban olarak kurdukları yeni hükümetin, eğitim ve iş hayatı da dahil olmak üzere tüm alanlarda kadınların haklarını güvence altına aldığını vurgulayan Ahund, “Eğitim hem erkekler hem de kızlar için zorunludur. Şu anda kızların İslami kurallar çerçevesinde eğitime daha fazla erişebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması için çalışmalar devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ahund, “İnsanlar kendilerine, ‘şu anki yönetim mi yoksa eski yönetim mi kadın haklarına daha saygılıydı?’ diye bir sorsun. Önceki hükümet mi kapsayıcıydı yoksa şimdi ki hükümetimiz mi? İnsanların doğru sonuçlara varmaları gerekiyor.” diye ekledi.

Taliban’ın tüm ülkelerle dostane ilişkiler sürdürmeye çalıştığını bir kez daha vurgulayan Ahund, uluslararası toplumu Afganistan’a insani yardım sağlamaya devam etmeye çağırdı. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu