248 faili meçhul aydınlatıldı

İçişleri Bakanlığı, emniyet ve jandarma asayiş birimlerinin çalışması sonucu geçmiş yıllara ait 248 faili meçhul kasten öldürme olayının çözüme kavuştuğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, geçmiş yıllarda meydana gelen ancak failleri o dönemde ortaya çıkarılmamış olaylar emniyet ve jandarmanın çalışması sonucu aydınlatılmaya başlandığını belirtti.

Kasten öldürme olaylarının aydınlatılması için özel ekipler kurulduğu belirtilen açıklamada, uzmanlaşan personeller arasından seçilen bu özel ekipler, kasten öldürme olaylarıyla ilgili muhafaza altına alınan delil ve belgelerdeki her ayrıntıyı titizlikle inceledi.

Ayrıca olayların aydınlatılmasında bu özel ekiplerin yanı sıra jandarma ve emniyetin avuç izi ve parmak izi veri tabanı, ateşli silahlarla meydana gelen olayların tek veri bankasında toplanmasına imkan sağlayan balistika projesi ile DNA Veri Entegrasyonu da etkili oldu.

Bu sayede geçmiş yıllarda yaşanan ancak yaşandığı dönemde aydılatılamamış birçok faili meçhul kasten öldürme olayı da çözüme kavuştu.

Asayiş birimlerince 1990-98 yılları arasında meydana gelen 8 olay, 2000-2005 yılları arasında meydana gelen 27 olay, 2006-2011 yılları arasında meydana gelen 41 olay, 2012-2018 yılları arasında meydana gelen 172 olay olmak üzere toplam 248 faili meçhul kasten öldürme olayı aydınlatıldı.

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu